تلفن تماس
88325533
شرکت خدمات پرستاری بهناکو ، ارائه دهنده خدمات پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان
در شرایط بحرانی و استرس چطور رفتار کنیم؟

کارشناس گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی، تاب آوری را عامل مهم حفظ سلامت روان در شرایط بحرانی و پر استرس بیان کرد.

شهین لنگری، اظهار کرد: اغلب اوقات وقتی افراد با تغییر بزرگی روبرو می شوند، احساس کنترل روی شرایط ندارند، اوضاع برای آن ها غیر قابل پیش بینی است و یا مسئولیت سنگینی بر عهده دارند، دچار استرس می شوند.

وی با بیان اینکه استرس گاهی نتیجه یک اتفاق مهم و غیر معمول است، ادامه داد: گاهی نیز به دلیل انباشته شدن فشارهای کوچک یا احساس  غیر قابل تحمل شدن شرایط، قادر به مدیریت کردن اوضاع نیستیم و با تحمل فشار بسیار زیاد، فرد دچار استرس می شود.

وی خاطرنشان کرد: هر یک از ما به شکل متفاوتی به استرس و شرایط بحران واکنش نشان می دهیم، گاهی نشانه های جسمی مانند سر درد، دردهای پراکنده بدنی، مشکل گوارشی، احساس خستگی، کاهش اشتها، بی خوابی پیش می آید.

لنگری اضافه کرد: گاهی نیز نشانه‌های روانی رفتاری مانند احساس ترس و اضطراب، درماندگی، نا امیدی، کرختی و شوکه شدن که با خشم تجربه می شود، علامت استرس است.

وی با اشاره به اینکه آنچه به فرد کمک می کند با استرس و حوادث تلخ کنار بیاید، اصطلاحا تاب آوری نامیده می شود، بیان کرد: تاب آوری به این معنی نیست که تحت تاثیر مشکلات قرار نمی گیریم، بلکه تعیین می کند چگونه با مشکلات کنار بیاییم، از آن‌ها گذر کنیم و سلامت روان را حفظ کنیم.

کارشناس گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه در پاسخ به این سوال که در شرایط بحرانی و پر استرس چکار کنیم؟ توضیح داد: در مقابله با حوادث غیر منتظره و بحران های غیر طبیعی، بیشتر واکنش های افراد طبیعی است به همین دلیل نباید برچسب ضعیف بودن یا ترسو بودن زده شود.

لنگری ادامه داد: از موقعیت هایی که استرس افراد را بیشتر می کند باید پرهیز شود برای مثال کمتر چک کردن اخبار و دوری از جمع، در کنترل استرس موثر است.

این روانشناس زمان گذراندن با دوستان و خانواده و صحبت کردن در مورد نگرانی ها و احساسات در این برحه را مهم دانست و افزود: فرد باید بتواند اجازه بروز احساساتی مانند گریه و خشم را به خود و دیگران بدهد.

لنگری همچنین به نجنگیدن با احساسات و افکار خود، تاکید کرد و یادآور شد: تغییر حال افراد در هر لحظه طبیعی است و برای حل و فصل آن نیاز به زمان است.

 منبع: ایسنا

پیوند ها
اطلاعات تماس

تلفن تماس : 09301002231  و88325533-021 ساعت تماس : روزهای شنبه الی چهارشنبه از10 الی 17 وروزهای پنجشنبه از ساعت 10 الی 13 

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت خدمات پرستاری بهناکو می باشد.
طراحی سایت و پشتیبانی وب سایت : ایران طراح