تلفن تماس
88325533
شرکت خدمات پرستاری بهناکو ، ارائه دهنده خدمات پرستار کودک ، پرستار سالمند و پرستار بیمار در منزل و بیمارستان
اثرات شگفت‌انگیز حل منظم جدول کلمات در پیری

افرادی که بالای ۵۰ سال سن دارند و به‌صورت منظم جدول و سودوکو حل می‌کنند، عملکرد مغزی بهتری دارند. این نتایج تحققاتی به سرپرستی دانشگاه اگزتر بریتانیا است که طی دو مقاله در مجله‌ی Geriatric Psychiatry به چاپ رسیده است. دکتر «آنه کوربت» و همکارانش از ۱۹،۰۷۸ داوطلب با سنین ۵۰ تا ۹۳ سال خواستند تا میزان درگیر بودن خود در حل معما و جدول را مشخص کنند و سپس آزمایش‌های شناختی را بر روی آن‌ها انجام دادند تا میزان تغییرات در عملکردهای مغزی آن‌ها را اندازه‌گیری کنند. محققین دریافتند که هر چه بزرگسالان بیشتر درگیر معما و جدول بوده‌اند، کارهای مربوط به ارزیابی، میزان توجه و حافظه را بهتر انجام داده‌اندبا استفاده از این نتایج، آن‌ها محاسبه کرده‌اند که برای افراد درگیر در فعالیت‌های مربوط به حل جدول و معما، عملکردهای مغزی در ارزیابی منطق ریاضیاتی تا ۱۰ سال و در اندازه‌گیری حافظه‌ی کوتاه‌مدت تا ۸ سال جوان‌تر از سن داوطلبان بوده است.

دکتر کوربت می‌گوید: «ما دریافتیم که حل جدول و سودوکو باعث بهبود عملکرد مغز در فعالیت‌هایی مانند حافظه، میزان توجه و منطقی بودن می‌شود. این میزان بهبود در میزان سرعت و دقت عملکرد افراد به وضوح قابل مشاهده است. در برخی موارد این بهبود بسیار زیاد بود. در مورد حل مساله، عملکرد افراد درگیر در حل جدول و سودوکو تا ۸ سال از سن واقعی آن‌ها جوان‌تر نشان می‌داد. نمی‌توانیم بگوییم که حل این معماها باعث کاهش خطر بروز زوال عقل در آینده می‌شود، ولی این تحقیق یافته‌های گذشته مبنی بر اینکه جدول اعداد وکلمات باعث بهتر کار کردن مغز در زمان‌های طولانی‌تری می‌شوند را پشتیبانی می‌کند.»

در این مطالعه از شرکت‌کنندگانی که در پلتفرم آنلاین PROTECT ثبت‌نام کرده بودند، استفاده شده است. این پلتفرم توسط دانشگاه اگزتر و کالج کینگز لندن راه‌اندازی شده است و تا کنون بالغ بر ۲۲ هزار نفر با سنین بین ۵۰ تا ۹۶ سال در آن ثبت‌نام کرده‌اند. پروفسور «کلیو بالارد» از دانشگاه اگزتر، می‌گوید: «پلتفرم اگزتر یکی از ابتکارات هیجان‌انگیز یک دهه‌ی اخیر است که می‌تواند به مطالعات مربوط به نحوه‌ی پیر شدن مغز انسان و روش‌های کاهش خطر بروز زوال عقل کمک شایانی کند.»

 منبع: مجله علمی ایلیاد

پیوند ها
اطلاعات تماس

تلفن تماس : 09301002231  و88325533-021 ساعت تماس : 9 الی 17

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت خدمات پرستاری بهناکو می باشد.
طراحی سایت و پشتیبانی وب سایت : ایران طراح